Adresa: Teslina 4, 21000 Split
E-mail: tajnistvo@ss-tehnicka-prometna-st.skole.hr
Kontakt tel. / fax: 021/385-942 / 021/385-903
E-adresa: www.ss-tehnicka-prometna-st.skole.hr
Program: strukovni - trogodišnji programi, strukovni - četverogodišnji programi
Srednja tehnička prometna škola Split nudi suvremeni pristup nastavi kroz koju će učenici aktivnim i suradničkim učenjem steći znanja, vještine i kompetencije potrebne za tržište rada ili nastavak obrazovanja. Četiri su programa koja se izvode u školi, četverogodišnji: tehničar cestovnog prometa, tehničar za poštanske i financijske usluge i zrakoplovni prometnik, te trogodišnji: vozač motornog vozila.
Jedina smo škola u gradu i na užem području koja nudi programe iz sektora promet i logistika. Četverogodišnja zanimanja vrlo su prohodna prema raznim srodnim fakultetima, a posebno Fakultetu prometnih znanosti. Dok je trogodišnje zanimanje vozač motornog vozila trenutno deficitarno, te su učenici po završetku školovanja spremni za tržište rada. Učenici dobiju vozačku dozvolu s navršenih 18 god. za AM, B, C1, C, F, G kategoriju, dok obični građani C kategoriju mogu dobiti tek s navršenom 21 godinom.
Tehničar cestovnog prometa nudi program sastavljen od općeobrazovnog dijela s jednakim fondom sati iz predmeta važnih za državnu maturu, te strukovnog, teorijskog i praktičnog dijela važnog za stjecanje kompetencija u zvanju.
Prikuplja, analizira i prati podatke za obavljanje usluga u cestovnom prometu putnika i tereta te organizira ekonomično i sigurno iskorištavanje vozila. Također sudjeluje u izradi izračuna cijena putničkog i teretnog prijevoza te u izradi redova vožnje u putničkom cestovnom prometu. Vodi dokumentaciju koja je potrebna pri obavljanju otpremničko špediterskih obveza i obavlja administrativne poslove osiguranika putnika i tereta. Ovisno o mjestu rada, vodi brigu o dovozu i odvozu putnika i tereta, organizira rad službi koje rješavaju probleme kašnjenja prijevoza te zagubljenog ili nestalog tereta, vodi brigu o ekonomičnosti i ispravnosti voznog parka, statističke evidencije te prati podatke vezane uz odvijanje prometa. U radu koristi prilagođene računalne programe, prometne i cestovne karte. Neke poslove radi u uredima, neke u garažama, servisima i stanicama za tehnički pregled vozila.
Poželjne osobine za ovo zanimanje su okretnost, snalažljivost, dobre organizacijske sposobnosti, savjesnost i pedantnost u radu te komunikativnost. Za upis potrebna potvrda školskog liječnika o nepostojanju kontraindikacija za zanimanje tehničar cestovnog prometa.
Nakon završetka programa učenik je spreman za tržište rada, a može proširiti i spektar svojih znanja, vještina i kompetencija, tj. steći još neko kompatibilno zvanje: vozač motornog vozila, instruktor vožnje, nadzornik tehničke ispravnosti vozila. Učenici imaju i mogućnost izlaska na ispite državne mature, a nakon položene državne mature nastavak obrazovanja na Fakultetu prometnih znanosti, Tehničkom veleučilištu s prometnim /logističkim usmjerenjem, Fakultetu organizacije i informatike, Ekonomski fakultet i ostalim visokoškolskim ustanovama.
Tehničar za poštanske i financijske usluge je novi kurikulum prvi put uveden ove školske godine. Sastavljen je od općeobrazovnog, stručnog i praktičnog dijela. Tehničar za poštanske i financijske usluge tijekom svoga školovanju stječe znanja, kompetencije i vještine da bi poslije stečeno mogao primijeniti pri planiranju, organizaciji i realizaciji poštanskih i ekspres usluga, usluga povezanih s elektroničkim komunikacijama koje davatelj poštanskih usluga nudi iz vlastite palete usluga i usluga za ugovorne korisnike, financijskim poslovanjem, financijskim uslugama, uslugama osiguranja, bankarskim uslugama, prodajom robe, e-uslugama i m-uslugama iz palete poštanskih i ekspres usluga te ostalih usluga prema zahtjevu svakodnevnih ubrzanih promjena u načinu pružanja usluga, implementacije i potražnje za novim usluga na tržištu, a na zadovoljstvo korisnika.
Tehničar za poštanske i financijske usluge planira, organizira i realizira poštanske i kurirske usluge, usluge povezane s elektroničkim komunikacijama, financijskim poslovanjem, prodajom robe i ostalim uslugama prema zahtjevu tržišta, a na zadovoljstvo korisnika. U svom poslu tehničar za poštanske i financijske usluge mora znati uljudno komunicirati na hrvatskome jeziku te jednom ili više stranih jezika (engleski, talijanski, francuski, njemački), biti psihički stabilan, biti sposoban samostalno donositi odluke, imati sklonost timskome radu i moći rješavati izvanredne situacije. Radi na otvorenome i u uredu, neravnomjerno raspoređeno radno vrijeme, prekovremeno radi prema potrebi. Nužno je poznavanje zakona. Nužna je otvorenost za stalno stručno usavršavanje i usvajanje novih znanja i tehnologija.
Zapreke za obavljanje ovih poslova su smetnje govora, oštećenja sluha, oštećenja ruku i prstiju, bolesti mišićnokoštanog sustava te emocionalna nestabilnost. Za upis potrebna potvrda školskog liječnika o nepostojanju kontraindikacija za zanimanje tehničar za poštanske i financijske usluge.
Na tržištu rada tehničar za poštanske i financijske usluge može tražiti zaposlenje kod Hrvatske pošte d.d., drugih davatelja poštanskih usluga, logističkih tvrtki, telekomom operatera, osiguravajućih društva, poslovnih banaka, institucija platnog prometa i financijskih usluga. Učenici također ostvaruju i mogućnost izlaska na ispite državne mature, a nakon položene državne mature nastavak obrazovanja na Fakultetu prometnih znanosti, Tehničkom veleučilištu s prometnim /logističkim usmjerenjem, Fakultetu organizacije i informatike, Ekonomski fakultet i ostalim visokoškolskim ustanovama.
Zrakoplovni prometnik je atraktivno zanimanje koje iz godine u godine traži sve veći broj učenika. Program obuhvaća gimnazijski srodan općeobrazovni dio s tri strana jezika: engleski jezik, njemački jezik i izborni talijanski jezik, te stručno teorijski i praktični dio.
Bavi se prihvatom i otpremom putnika i prtljage (zemaljska domaćica i spiker informator); nuđenjem usluga putnicima (domaćica zrakoplova); tehničkom i ustrojnom pripremom operative za prihvat i otpremu; izradom cijena prijevoza; poslovima špedicije, nadzora letenja te vođenjem statističkih podataka. Kada obavlja poslove domaćice zrakoplova pruža putnicima osnovne informacije o letu te im za vrijeme leta poslužuje hranu i piće i osigurava udobnost. Poslovi se obavljaju u zatvorenom i otvorenom prostoru, kao i u zrakoplovu.
Važne osobine za obavljanje poslova su emocionalna stabilnost, razvijene komunikacijske vještine te dobro znanje stranih jezika (posebice engleskog). Zapreke za obavljanje ovih poslova kada pretežito rade u zrakoplovu mogu biti: strah od visine, teškoće s tjelesnom ravnotežom, motoričke teškoće i oboljenja mišićno-koštanog sustava. Za upis potrebno liječničko uvjerenje o nepostojanju kontraindikacija za zanimanje zrakoplovni prometnik izdano od ovlaštenog liječnika spec. medicine rada.
Nakon završetka programa učenici su spremni za tržište rada, ali mogu uz razne stručne tečajeve i seminare nadograditi svoje zvanje i postati stjuardesa ili kontrolor leta. Učenici također ostvaruju i mogućnost izlaska na ispite državne mature, a nakon položene državne mature nastavak obrazovanja na Fakultetu prometnih znanosti, smjer zračni promet ili aeronautika.
Vozač motornog vozila je trogodišnje zanimanje gdje učenici nakon završenog obrazovanja mogu dobiti posao brzo jer se trenutno radi o deficitarnom zanimanju. Program se sastoji od općeobrazovnog, strukovnog, teorijskog i praktičnog dijela. U sklopu programa učenici se osposobljavaju za polaganje prve pomoći, propisa u cestovnom prometu i upravljanja motornim vozilom pri HAKU-u. Učenik ukupno 45 sati upravlja vozilima B i C kategorije (osobnim i teretnim vozilom - kombinirano).
Upravlja vozilom unutar gradskog područja te u međumjesnom i međunarodnom prometu. Obavlja poslove pripreme vozila za prijevoz, vodi prijevoznu dokumentaciju, otklanja manje kvarove na vozilu, preuzima teret u prijevozu, nadzire utovar i istovar te vodi brigu o njegovoj zaštiti. Nakon završetka obrazovanja i određenog radnog iskustva polaznik se kroz stručno usavršavanje može osposobiti za vozača autobusa, taksi vozača i autodizaličara. Brine o gorivu i mazivu u vozilu.
Vozač mora imati vrlo dobre senzorne, mentalne i psihomotorne sposobnosti, te emocionalnu stabilnost što se utvrđuje liječničkim pregledima. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su teže bolesti unutrašnjih organa, oštećenja udova i kralježnice, poremećaji vida i teška oštećenja sluha, epilepsija, teži oblici šećerne bolesti, alergijske i kronične bolesti dišnog sustava, psihičke bolesti. Za upis potrebno liječničko uvjerenje o nepostojanju kontraindikacija za zanimanje vozač motornog vozila izdano od ovlaštenog liječnika spec. medicine rada.
Nakon završenog redovnog školovanja u trajanju od 3 godine učenik dobije vozačku dozvolu s navršenih 18 god. za AM, B, C1, C, F, G kategoriju, dok obični građani C kategoriju mogu dobiti tek s navršenom 21 godinom. Ima mogućnost nastavka školovanja za zanimanje Tehničar cestovnog prometa (četverogodišnje zanimanje), tako da se nakon 3. razreda priključi redovnom 4. razredu ili u našem obrazovanju odraslih, uz minimalno polaganje razlikovnih ispita. Dobri učenici tako mogu u 4 god. školovanja imati dva zanimanja te nastaviti školovanje na Fakultetu prometnih znanosti. Osim toga mogu se doškolovati za zanimanje nadzornik tehničke ispravnosti vozila ili instruktor vožnje.