Adresa: Nodilova 3, 21000 Split
E-mail: ured@ss-obrtnicka-st.skole.hr
Kontakt tel. / fax: 021343612 / 021361057
E-adresa: http://ss-obrtnicka-st.skole.hr
Program: strukovni - trogodišnji programi, strukovni - četverogodišnji programi, programi obrazovanja odraslih
Obrtnička škola iz Splita djeluje u kamenoj zgradi iz XIX stoljeća koja se nalazi stotinjak metara od zidina Dioklecijanove palače. Zbog svojih arhitektonskih vrijednosti i stoljetne školske tradicije, zgrada je zaštićeni spomenik kulture. U njoj je održan Prvi međunarodni kongres za starokršćansku arheologiju, kojega je organizirao don Frane Bulić.
Od 1862. do 1940. godine u zgradi je djelovala državna gimnazija, čiji je đak i profesor bio i Natko Nodilo. Do 1978. godine, u ovoj je zgradi djelovala Škola učenika u privredi “Mate Golem.” Tada se škola našla u sastavu Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje u kemijsko-prehrambenoj, poljoprivredno-šumarskoj i zanatskoj djelatnosti, da bi ukidanjem Centra 1992. godine svoj profil počela stjecati kao Obrtnička škola.
Ponosni smo na bogatu povijest, ali smo okrenuti budućnosti. Nastojimo modernizirati nastavu, kako tehničkim pomagalima, tako i novim suvremenim i atraktivnim obrazovnim programima koji prate potrebe gospodarstva.
U Obrtničkoj školi se obrazuju učenici u frizerskoj, pedikerskoj, krojačkoj, galanterijskoj i fotografskoj struci (trogodišnji programi), te za zanimanja modni tehničar, kozmetičar i tehničar za očnu optiku (četvorogodišnji programi).
Škola posjeduje deset učionica za odvijanje nastave i deset praktikuma specijaliziranih za izvođenje praktične nastave i vježbi za pojedine profile obrazovanja. U zgradi škole smješteni su frizerski, kemijsko-kozmetološki i pedikerski praktikumi, praktikum za primijenjenu kozmetiku, kabinet za očnu optiku, fotolaboratorij i informatički kabinet. Škola posjeduje i novu školsku knjižnicu. U sastavu škole su tri praktikuma za krojače, modne tehničare i galanteriste na Mertojaku. U školi se obrazuje 550 učenika i u njoj radi 75 djelatnika.
Sve učionice i praktikumi su klimatizirani i opremljeni računalom, projektorom, žičnom i bežičnom internetskom mrežom.
Učenici naše škole redovito sudjeluju u Erasmus+ projektima stručne prakse učenika i stručnim sajmovima u inozemstvu, državnim natjecanjima iz struke te brojnim humanitarnim i drugim projektima.
Redovito sudjelujemo u humanitarnim aktivnostima, sajmovima, izdajemo školski list „Zrcalo“ , Učenici frizerske, kozmetičke i pedikerske struke svake godine posjećuju sajam COSMOPROF u Bolonji.
EU Projekti mobilnosti:
• Comenius na Malti CREATING E-LEARNING COURSES, 2011.
• Comenius u Engleskoj Developing Oral Fluency in the English Language Classroom , 2013.
• Leonardo da Vinci mobilnost nastavnika tekstilne i kožarske struke LDV VETPRO Padova , 2014.
• KA1 Erasmus+ projekt PROTEX mobilnosti 24 nastavnika sektora tekstila i kože iz četiri strukovne škole iz RH u Italiju, 2015.
• KA1 Erasmus+ projekt: Internacionalizacija i modernizacija škole kao preduvjet kvalitete ustanove i njene obrazovne djelatnosti u Portugal, Englesku i Italiju, 2015.
• KA2 Erasmus+ projekt Euse your brain-Challenge your talent for science – sa školama iz Njemačke, Nizozemske, Španjolske i Danske, 2015-2017.
• KA1 Erasmus+ projekt MOTEFIK, 2 tjedna stručne prakse za 20 učenika i 3 nastavnika u Padova, 2016.
• KA1 Erasmus+ projekt MENO – 2 tjedna stručne prakse za 20 učenika i 2 nastavnika u Bragi, Portugal i 2 tjedna stručne prakse za 21 učenika u Padovi, 2017.
• KA1 Erasmus+ projekt Unapređenje stručnih kompetencija putem iskustva u Finskoj – 20 učenika, 2 tjedna stručne prakse, 2018.
Kozmetičar je novi četvorogodišnji strukovni kurikulum usklađen sa dokumentima EU , napravljen u suradnji sa poslodavcima i prilagođen potrebama tržišta rada.
Za upis u srednjoškolski obrazovni program kozmetičara, potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja.
Kroz četverogodišnje školovanje kozmetičari se osposobljavaju za pružanje usluga čišćenja i njege kože, primjene pilinga i maski, dekorativnog i korektivnog šminkanja, depilacije i uklanjanja celulita i masaže.
Kozmetičar je osoba sposobna za samostalno obavljanje svih tretmana njege kože lica i tijela te njege i obrade noktiju ruku i stopala. Postavlja kozmetičku dijagnozu, određuje vrstu, trajanje i intenzitet tretmana, odabire i koristi kozmetičke uređaje, obavlja depilaciju lica i tijela, boji obrve i trepavice te obavlja minival trepavica, tretira tijelo, preporučuje i provodi tretmane za redukciju celulita, savjetuje o dodatnim aktivnostima te o odabiru i korištenju kućne njege kože. Kozmetičari pružaju i usluge masaže lica i tijela, njegu i piling kože, aromaterapiju i dr.
U svom radu koriste različite postupke i aparate, kako bi pomogao ljudima u rješavanju problema prekomjerne težine, celulita i slabije cirkulacije.
Kozmetičar pruža i usluge dekorativnog i korektivnog šminkanja. Ovisno o kakvoj se prigodi radi, te željama osobe, kozmetičar nastoji naglasiti lijepe crte lica ili eventualno ispraviti nedostatke i vizualno promijeniti crte lica kako bi osoba izgledala što ljepše.
Usluge koje kozmetičar pruža, pomažu čovjeku u prilagodbi društvu, formiranju osjećaja sigurnosti, opuštenosti, dakle stvaranju osjećaja sreće i zadovoljstva. Stoga, ljudi koji se opredjeljuju za ovaj poziv, budući kozmetičari, nisu odgovorni samo za svoj kvalitetan rad nego i za psihofizičko zdravlje svakog čovjeka.
Poželjne karakteristike: - urednost - higijena - smisao za estetiku. Poželjni stavovi: - preciznost - samostalnost - komunikativnost - urednost - odgovornost - proaktivnost - staloženost - kreativnost - spremnost na učenje - marljivost.
Kozmetičari se mogu zaposliti u kozmetičkim salonima, trgovinama kozmetičkih preparata, kao profesionalni šminkeri na televiziji, u kazalištu, i sl. Traženi su i u sektoru turizma. Ako polože majstorski ispit pri Hrvatskoj obrtničkoj komori, mogu otvoriti vlastiti obrt.
Nakon položenih ispita državne mature mogu nastaviti školovanje na visokim školama i fakultetima.
Modni tehničar je novi četverogodišnji strukovni kurikulum usklađen sa dokumentima EU, napravljen u suradnji sa poslodavcima i prilagođen potrebama tržišta rada.
Program je kreativan i dinamičan, potiče sklonost kreiranja odjeće i omogućuje realiziranje vlastitih kreacija.
Uključuje računalnu konstrukciju odjeće i obradu ostalih stručnih predmeta uz korištenje specijaliziranog software-a.
Cilj programa učenja za zanimanje Modni tehničar je u potpunosti povezati teorijska i praktična znanja, te na tržište rada uputiti kompetentnu osobu koja svojim znanjem i vještinama može konkurirati za različita radna mjesta:
• u industrijskoj proizvodnji odjeće, u svim fazama pripreme i proizvodnje
• u modnim salonima koji se bave proizvodnjom odjeće i/ili drugih modnih proizvoda
• u salonima, trgovinama i trgovačkim lancima koji se bave prodajom odjeće i tekstila
• u kazališnoj i filmskoj produkciji kao dio tima za kostimografiju
Upisivanjem u zanimanje modni tehničar možete steći i razvijati raznolika znanja i vještine:
• Poznavanje estetskih i uporabnih svojstava tekstilnih materijala
• Poznavanje ručne i računalne konstrukcije modnih proizvoda
• Samostalnost u izradi raznih tekstilnih proizvoda
• Poznavanje procesa izrade odjeće u industriji
• Stjecanje vještina prezentiranja i prodaje proizvoda
• Stjecanje poduzetničkih vještina
• Poznavanje mode, kostimografije i tradicije
• Razvijanje kreativnosti i inovativnosti
Modni tehničar samostalno i kao dio tima konstruira, modelira i izrađuje te promovira i prodaje odjevne, tekstilne i druge modne proizvode. Posao obavlja u industrijskim pogonima, obrtničkim radionicama, modnim salonima, prodavaonicama odjevnih, tekstilnih i drugih modnih proizvoda te u uredima.
Modni tehničar radi u tekstilnoj industriji ili u obrtu koji se bavi djelatnošću proizvodnje odjeće i/ili ostalih tekstilnih proizvoda: krojački salon, modni salon, radionica, tvornički proizvodni pogon, tekstilna i odjevna prodavaonica ili sl.
Majstorski ispit (diploma o majstorskom zvanju) omogućuje samostalno otvaranje i vođenje obrta, vođenje posla/obrta za drugog obrtnika i lakše zapošljavanje u krojačkoj djelatnosti. Tekstilno-tehnološki fakultet omogućuje stjecanje znanja i zvanja u sustavu visokoškolskog obrazovanja za dizajnera, tekstilnog tehnologa i sl.
Program se sastoji od općeobrazovnog, stručno-teoretskog i praktičnog dijela.
Osim školovanja za tržište rada, omogućava dobru pripremu za polaganje ispita državne mature. Sukladno mogućnostima škole organizira se dodatna nastava iz hrvatskog i engleskog jezika i matematike.
Potrebna je spretnost ruku, dobra oštrina vida, osjet opipa, razlikovanje kontura, nijansi i boja te sposobnost prostornog organiziranja. Osim navedenih predispozicija poželjna je spremnost na suradnju, komunikacijske vještine, urednost i preciznost, te prilagodljivost novim situacijama u radnom procesu.
Modni tehničar radi u obrtničkoj ili industrijskoj proizvodnji, modnom salonu te u prodavaonicama tekstila i odjeće. Posao obavlja ovisno o zahtjevima tržišta, usluzi i načinu izradbe tekstilnih proizvoda u krojačkom/modnom salonu, u uredu i zatvorenoj radionici ili u proizvodnom pogonu.
Nakon položenih ispita državne mature mogu nastaviti školovanje na visokim školama i fakultetima.
Tehničar za očnu optiku obrazuje se četiri godine. Kroz to vrijeme bit će osposobljen za izradu različitih vrsta naočala kao optičkog pomagala ili modnog detalja, njihovih različitih popravaka te ugradnju leća u okvire.
Tehničar za očnu optiku tijekom školovanja stječe specifična stručna znanja iz osnova tehnike, tehnologije materijala u optici te radnih postupaka obrade materijala. Bez poznavanja optike vida i pomagala za vid nije moguće obavljati ovo zanimanje. Također treba ovladati korištenjem optičkih naprava, uređaja, alata i kontrolnih instrumenata (mjerni instrumenti za mjerenje duljine, kutomjeri, komparatori, sferometri, polarimetri, refraktometri i dr). Optičari moraju poznavati različite vrste optičkih stakala te njihova svojstva i razlike, brusna sredstva i brusne ploče, sredstva za poliranje kovine slitine u naočalnoj optici i dr.
Program tehničar za očnu optiku, pružit će vam mnoga znanja iz različitih područja znanosti, uvesti vas u svijet poslovne komunikacije i razviti osjećaj za estetsko.
Tehničar za očnu optiku izrađuje naočale, prema nalazu liječnika okulista. Pri izradi naočala on obavlja nekoliko poslova: brusi optičko staklo kako bi napravio leće, brusi leće i oblikuje ih prema odabranom okviru naočala te ih na kraju ugrađuje u okvir naočala. Leće se izrađuju strojem za brušenje stakla pomoću kojeg se staklo automatski brusi na potrebnu debljinu (dioptriju). U završnoj obradi leće se poliraju i provjerava se, je li staklo besprijekorno glatko i bez mjehurića. Nakon toga, optičar kompjuteriziranim uređajem provjerava jakost leće i označuje njezino središte te uz pomoć kartonskih šablona ucrtava na leće željeni oblik. Leće se zatim stavljaju u stroj, koji ih brusi na predviđeni oblik. Takva izbrušena leća ugrađuje se u okvir naočala, pri čemu treba voditi računa da se razmak između središta lijeve i desne leće poklapa s razmakom zjenica osobe za koju se izrađuju naočale. Optičar se u svom radu služi različitim napravama, uređajima, alatima i kontrolnim instrumentima.
Tehničar za očnu optiku svoj posao mora obavljati s visokom preciznošću i spretnošću te mora imati razvijen osjećaj za detalje i estetiku. To je naročito važno za obavljanje poslova, kao što su označavanje središta leće, ručno brušenje, mjerenje optičkim aparatima i instrumentima, popravljanje, lotanje i lijepljenje naočala i sl.
Tehničar za očnu optiku mora imati dobar vid i sposobnost razlikovanja boja te motoričku spretnost ruku i prstiju. Poželjna je sposobnost prostornog predočavanja, dobra usmjerenost pažnje i emocionalna stabilnost.
Osobe koje imaju problema s vidom, nemogućnost raspoznavanja boja te probleme s koncentracijom kao i bolesti ruku ne mogu obavljati ovo zanimanje.
Nakon završenog školovanja tehničari za očnu optiku mogu se zaposliti u obrtništvu i malom poduzetništvu ili, nakon položenih ispita državne mature nastaviti školovanje na veleučilištima i sveučilištima.
Nakon položenog majstorskog ispita mogu otvoriti vlastiti obrt.
Obrazovanje za frizera traje tri godine, što uključuje nastavu u obrtničkoj školi i praktičnu nastavu u nekom od frizerskih salona. Da bi se učenik mogao upisati u frizersku školu, potrebno je da ima potpisan ugovor o obavljanju prakse s nekim frizerskim salonom.
Preduvjet za upis je i liječnička potvrda medicine rada o nepostojanju kontraindikacija za obavljanje posla frizera.
Tijekom trogodišnjeg školovanja učenici se osposobljavaju za samostalno estetsko oblikovanje kose, njegu, bojanje i nijansiranje. Upoznavaju se s tehnikama rada i materijalima koji se primjenjuju u suvremenom frizerstvu.
Svake godine u našoj školi se održava natjecanje u šišanju, feniranju, pravljenju frizura. Pobjednici odlaze na županijsko, odnosno međužupanijsko i državno natjecanje.
Na početku naukovanja naučnici ne mogu odmah raditi sve poslove. U početku samo dočekuju i ispraćaju stranke i peru im kosu. Pomalo njihovi zadaci postaju sve složeniji (kovrčaju kosu, nanose boju), a na kraju postaju potpuno spremni za frizerski posao i samostalno mogu obavljati sve frizerske zadatke.
Frizer njeguje i uređuje kosu klijenata kroz sljedeće postupke: pranje, šišanje, bojanje, kovrčanje i oblikovanje. Prije početka tretmana, frizer se s klijentom dogovara o željenoj frizuri.
Prvi korak je pranje kose i vlasišta, šamponiranjem i masažom. Zatim slijedi ispiranje i njega kose zaštitnim regenerativnim preparatima koji odgovaraju vrsti i kvaliteti kose.
Ako klijent želi šišanje, frizer odgovarajućim priborom, a u skladu s željama klijenta skraćuje i oblikuje željenu frizuru.
Prilikom bojenja kose, frizer priprema kemikalije za bojenje.Pripremljenu boju ravnomjerno nanosi na kosu i određuje vrijeme držanja boje na kosi.
Kad kovrčaju kosu, frizeri u skladu sa željama klijenta, biraju vrstu i veličinu uvijača, nanose ondulacijsku kemikaliju i određuju vrijeme koje je potrebno da bi se postigao željeni efekt. Kosa se potom ispire i slijedi njeno oblikovanje. Frizeri izrađuju i perike te umetke za kosu.
Frizeri nužno moraju imati razvijenu spretnost ruku i prstiju, a općenito moraju biti pokretljivi i spretni. Moraju imati i dobar vid i sposobnost razlikovanja boja, iako i pojedinci s korigiranim vidom mogu raditi ovaj posao. Važno je da imaju zdrave noge – da nemaju izrazito spuštena stopala ni proširene vene. Također je važno da nisu alergični na kemikalije kojima se trebaju služiti. Poželjno je da su komunikativni, da se s lakoćom izražavaju, da su ljubazni i da vole raditi s ljudima. Trebali bi imati razvijen smisao za lijepo te bi, kao i u svakom poslu sa strankama, trebali izgledati uredno. Za one koji vode vlastite salone potrebno je da imaju sklonosti prema poduzetništvu i izražene organizacijske sposobnosti.
Frizer mora neprestano pratiti novosti i modne trendove u frizerskoj djelatnosti u zemlji i inozemstvu, te poštivati higijensko-sanitarne i tehničke propise za siguran rad i očuvanje okoliša.
Frizeri trebaju biti kreativni, s izraženim smislom za estetiku te nadalje vrlo komunikativni, strpljivi i ljubazni s klijentima.
Frizeri se uglavnom zapošljavaju u frizerskim salonima. Mogu se zapošljavati i na televiziji, kazalištu ili filmu.
Frizeri mogu otvoriti vlastiti frizerski salon nakon tri godine rada u struci i položenog majstorskog ispita. Majstorski ispit polaže se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Ukoliko žele nastaviti školovanje mogu, uz određene uvjete, završiti četvrti razred srodnog zanimanja te polagati ispite državne mature.
Obrazovanje za pedikera traje tri godine, što uključuje nastavu u obrtničkoj školi i praktičnu nastavu u nekom od pedikerskih salona. Da bi se učenik mogao upisati u školu, potrebno je da ima potpisan ugovor o obavljanju praktične nastave s nekim pedikerskim salonom.
Preduvjet za upis je i liječnička potvrda medicine rada o nepostojanju kontraindikacija za obavljanje posla pedikera.
Tijekom tri godine školovanja pedikeri stječu znanja o različitim oštećenjima kože stopala i prstiju te noktiju na nogama, kao i metodama odstranjivanja oštećenja, te uređivanja i njege stopala, prstiju i noktiju na nogama. Također stječu znanja o sastavu i uporabi različitih kozmetičkih preparata te alata i pribora koji se koriste u pedikerskom poslu. Potrebno je poznavanje raznih preparata koji se koriste u pedikuri, manikuri i depilaciji.
Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe se kvalifikacija za tržište rada.
Pediker pruža usluge njege kože stopala i prstiju, te uređivanja noktiju na nogama i rukama.
Pedikeri vrše ocjenu kože i noktiju ruku i nogu. Uređuju nokte na nogama i rukama (pedikiranje i manikiranje). Uređuju nokte na nogama i rukama. Njega kože podrazumijeva odstranjivanje otvrdnule, suhe i ispucale kože, otklanjanje žuljeva, uređivanje deformiranih i uraslih noktiju, te njihovo oblikovanje i lakiranje. Pedikeri također pružaju usluge masaže nogu i ruku raznim kremama i losionima te usluge depilacije nogu.
U svom radu se koriste kozmetičkim preparatima, kao što su masti, kreme i lakovi te različitim kozmetičkim alatima i priborom poput škara, četkica, specijalnih kamena i sl.
Posao pedikera započinje detaljnim pregledom stopala i prstiju klijenta, te u skladu s rezultatima pregleda i dogovora s klijentom započinje tretman. Početak tretmana podrazumijeva pripremu stopala uranjanjem u razne mirisne kupke, a potom slijedi odstranjivanje zadebljanja kože, žuljeva i sl. Ovisno o stanju stopala, tretmani mogu biti jednokratni ili mogu trajati i po nekoliko dana. Kada se uredi koža stopala i prstiju na nogama, pediker uređuje, oblikuje i lakira nokte na nožnim prstima.
Pedikeri također daju savjete o izboru pravilne obuće koja je udobna i omogućuje pravilnu cirkulaciju krvi u stopalima.
Proces uređivanja noktiju ruku također započinje pripremom ruku za manikiranje (kupkama, skidanjem starog sloja laka) te slijedi podrezivanje i oblikovanje noktiju, te odstranjivanje uraslih noktiju i kožice oko noktiju. Nakon toga slijedi lakiranje noktiju.
Za obavljanje poslova pedikera potreban je dobar vid, spretnost ruku i prstiju te usklađenost vida i pokreta. Strpljivost, usmjerenost na detalje, preciznost, pedantnost, te razvijene komunikacijske vještine važni su za obavljanje pedikerskog posla.
Pedikeri se mogu zapošljavati u salonima ljepote, u lječilišnim ustanovama koje osim liječenja pružaju i usluge njege tijela.
Pedikeri mogu otvoriti vlastiti pedikerski salon nakon tri godine rada u struci i položenog majstorskog ispita. Majstorski ispit polaže se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Ukoliko žele nastaviti školovanje mogu, uz određene uvjete, završiti četvrti razred srodnog zanimanja te polagati ispite državne mature.
Obrazovanje za krojača traje tri godine, što uključuje nastavu u obrtničkoj školi i praktičnu nastavu, dijelom u školskom praktikumu, a dijelom u nekom od krojačkih radionica. Da bi se učenik mogao upisati u školu, potrebno je da ima potpisan ugovor o obavljanju praktične nastave s nekim krojačkim salonom.
Preduvjet za upis je i liječnička potvrda medicine rada o nepostojanju kontraindikacija za obavljanje posla krojača.
Tijekom školovanja učenik će upoznati konfekcijsku tehnologiju, razne vrste osnovnih tekstilnih materijala (tkanine, pletiva, vlaknasti materijali) i pomoćne tekstilne materijala (ulošci, konci itd.) te izračun utroška materijala
Naučiti će raditi na šivaćim strojevima. Razvojem tehnologije, pojavila su se suvremena sredstva rada u svim tehnološkim fazama izrade odjeće, stoga će upoznati i nove tehnologije rada u procesu krojenja.
Naučiti će izradu kroja prema zadanim mjerama i modelu, polaganje materijala na stol za krojenje, rezanje materijala po šablonu, sortiranje i pripremanje skrojenih dijelova, spajanje skrojenih dijelova u konačni proizvod uz pomoć šivaćeg stroja i završnog peglanja.
Krojač, prema prethodno kreiranom modelu, izrađuje odjeću i druge proizvode od tekstila, pletiva ili vlaknastih materijala.
Krojač se bavi izradom svih vrsta muških, ženskih i dječjih odjevnih predmeta. Njegov posao sastoji se od izrade kroja prema zadanim mjerama i modelu, odabira materijala, rezanja materijala prema šabloni, sortiranja i pripremanja skrojenih dijelova, sastavljanja skrojenih dijelova u konačni proizvod pomoću stroja za šivanje, stroja za porubljivanje i stroja za izradu rupica. Završne su faze prišivanje dugmadi, te strojno ili ručno glačanje.
Krojači mogu raditi u industrijskim postrojenjima ili obrtničkim radionicama. U obrtničkoj radionici krojač samostalno obavlja sve navedene poslove, te izrađuje odjeću prema željama i u skladu s mjerama naručitelja. Pri uzimanju mjere mora uočiti izvjesne fizičke nedostatke naručitelja, kako bi se kroj što bolje prilagodio i sakrili eventualni nedostatci. Krojač u obrtničkoj radionici vrlo često savjetuje naručitelje o krojevima koji bi im dobro stajali, te ih upozorava koje krojeve trebaju izbjegavati. Nakon uzimanja mjere, naručitelj dolazi kod krojača na jednu ili nekoliko proba, prije konačnog dovršenja predmeta, a krojač po potrebi popravlja ili preinačuje sašivenu odjeću. U industriji je posao najčešće organiziran, tako da se djelatnici specijaliziraju za pojedinu radnu operaciju ili skupinu radnih operacija.
U obrtničkoj krojačkoj radionici ima puno ručnog rada, dok u industriji prevladava rad na strojevima.
Zanimanje krojač je dinamično i kreativno i za svakoga tko ima dobro oko koje zna prepoznati figuru i sve njene prednosti. Krojač odabire modele, obavlja konstrukcijsku pripremu, krojenje, šivanje i doradu odjeće, izrađuje naputke za održavanje i njegu odjeće.
Poželjne osobine krojača su dobar vid, spretnost prstiju i ruku, raspoznavanje boja, strpljivost, kreativnost, razvijena mašta, sklonost uvođenju noviteta i sl.
Krojač je deficitarno zanimanje te je za školovanje moguće dobiti stipendiju.
Krojači se zapošljavaju u odjevnoj industriji, tekstilnoj industriji i kod obrtnika. Ukoliko polože majstorski ispit, mogu otvoriti vlastiti obrt.
Krojači mogu otvoriti vlastiti krojački salon nakon tri godine rada u struci i položenog majstorskog ispita. Majstorski ispit polaže se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Ukoliko žele nastaviti školovanje mogu, uz određene uvjete, završiti četvrti razred srodnog zanimanja te polagati ispite državne mature.
Galanterija je modna struka koja se kroz dugi niz godina približila umjetnosti. Izgled proizvoda danas zahtijeva praćenje modnoga trenda, što nas upućuje na praćenje mode koja se mijenja po obliku, boji i veličini.
Obrazovanje za galanterista traje tri godine, što uključuje nastavu u Obrtničkoj školi i praktičnu nastavu, dijelom u školskom praktikumu, a dijelom u nekoj od galanterijskih tvrtki. Da bi se učenik mogao upisati u školu, potrebno je da ima potpisan ugovor o obavljanju praktične nastave s nekim galanterijskom tvrtkom.
Preduvjet za upis je i liječnička potvrda medicine rada o nepostojanju kontraindikacija za obavljanje posla.
Tijekom trogodišnjeg školovanja steći će znanja o preradi kože i ostalih materijala kojima se služi, njihovim osobinama i uporabi. Upoznati će tehnološki proces izrade galanterije u svim etapama izrade te voditi računa o racionalnom korištenju materijala, vremena, sredstava za rad i energije.
Galanteristi izrađuju i popravljaju torbe, naprtnjače, cerade, lisnice, remenje, navlake za oružje, rokovnike, privjeske za ključeve, kutije za nakit i slične predmete.
Galanterist proizvodi različite uporabne predmete od kože i drugih materijala. Posao je galanterista interesantan, kreativan i zanimljiv i često vezan uz modne trendove.
Prema dobivenom ili samostalno kreiranom modelu, galanterist uzima određenu vrstu materijala i kroji dijelove budućeg proizvoda. Ako izrađuje proizvod od prave kože, skrojene komade stanjuje u stroju za tančanje, dok ne dobije potrebnu debljinu.
U radionicama, galanterist vrši i prodaju svojih proizvoda poslužujući kupce.
Galanterist treba imati dobro razvijenu spretnost ruku i prstiju, osjet opipa, dobar vid na blizinu, razlikovanje boja i nijansi te okulomotornu koordinaciju, kao i sposobnost prostornog predočavanja i shvaćanja odnosa među površinama. To je osobito važno u fazi kreiranja i krojenja proizvoda. Poželjna je kreativnost u stvaranju novih modela.
Galanterist je deficitarno zanimanje te je za školovanje moguće dobiti stipendiju.
Galanteristi se zapošljavaju u modnim buticima obuće i galanterije te u industrijskoj proizvodnji. Galanterist može samostalno dizajnirati i kreirati modele.
Ukoliko polože majstorski ispit, mogu otvoriti vlastiti obrt.
Galanteristi mogu otvoriti vlastiti obrt nakon tri godine rada u struci i položenog majstorskog ispita. Majstorski ispit polaže se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Ukoliko žele nastaviti školovanje mogu, uz određene uvjete, završiti četvrti razred srodnog zanimanja te polagati ispite državne mature.
Fotografija se uči tri godine. U te tri godine, učenici će se upoznati s osnovama ovog zanata. Svladat će tehnike rada crno-bijelog i kolor materijala.
U školskom laboratoriju će kroz sustav fotografskih vježbi praktično usvojiti znanje koje su dobili kroz teoretske predmete. Nakon završenog školovanja posjedovat će solidno znanje koje će moći iskoristiti u komercijalne svrhe.
Fotograf obavlja snimanja, obrađuje snimljene materijale i izrađuje fotografije i razglednice u crno bijeloj i kolor tehnici. Izrađuje fotoreprodukcije umjetničkih djela, plakata, postera i slično te dijapozitive.
Za fotografe je važno da su kreativni i da imaju razvijen smisao za lijepo. Poželjno je da budu strpljivi i da vole poslove u kojima se traži preciznost. Moraju biti normalna vida, ali je važno da dobro raspoznaju nijanse i svjetline boja. Oni koji portretiraju ljude trebaju voljeti rad s ljudima. Fotoreporteri moraju biti okretni i spretni, jer često moraju brzo reagirati. Komercijalni fotografi moraju imati vrlo izražen umjetnički smisao. Važno je da pomno biraju kompoziciju i boje, kako bi fotografija bila što ljepša i dojmljivija.
Fotograf se može zaposliti na različitim radnim mjestima, primjerice u fotografskim studijima, novinama, izdavačkim kućama, televizijskim centrima, reklamnim agencijama, itd. Također, fotografi mogu otvoriti vlastiti fotografski studio ili se mogu posvetiti umjetničkoj fotografiji te sami odabirati što i kada fotografirati, a potom gotove fotografije prodavati.